Friday, August 5, 2011

images.jpg

კრიტერიუმი
შკალა
დაბალი
  1–3
საშუალო
4–5
კარგი
6–7
საუკეთესო
8–10
მოსწავლე ანგარიშისას იყნებს პროცენტის კავშირს რიცხვის ნაწილებთან
მოსწავლემ  იცის
ნაწილის ცნება, მაგრამ ვერ აკავშირებს პროცენტთან
მოსწავლემ იცის ნაწილი და ცდილობს პროცენტთან დაკავშირებას
მოსწავლემ იცის ნაწილი და უმეტესად აკავშირებს პროცენტთან
მოსწავლემ იცის ნაწილი და აკავშირებს პროცენტთან, ირჩევს დაკავშირების ოპტიმალურ ფორმას
პოულობს მოცემული რიცხვის პროცენტს
მოსწავლე ცდილობს იპოვოს რიცხვის პროცენტი
მოსწავლე სრულყოფილად ვერ პოულობს პროცენტს
მოსწავლე პოულობს პროცენტს
მოსწავლე პოულობს პროცენტს აქვს გამოყენებული ოპტიმალური ხერხი.
ხსნის შებრუნებულ ამოცანას
მოსწავლე ცდილობს იპოვოს ამოცანის ამოხსნის გზას
მოსწავლე პოულობს ამოცანის ამოხსნის გზას, მაგრამ ვერ ასრულებს ამოცანას
მოსწავლე პოულობს ამოცანის ამოხსნის გზას, მაგრამ ხსნის ამოცანას ხარვეზებით.
მოსწავლე ხსნის ამოცანას, აქვს ამოცანის ამოხსნის ოპტიმალური გზა გამოყენებული

გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის თემა
კოსინუსების თეორემა.
სწავლების საფეხური
მე–3 საფეხური.  მე–10 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
10– მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა
მოსწავლეები იყენებენ გამზომ ხელსაწყოებს  და სინუსების თეორემის გამოყენებით პოულობენ მიუწვდომელ პუნქტამდე მანძილს, საკმაოდ მაღალი ობიექტის სიმაღლეს
გაკვეთილის მიზანი და შედეგები
კოსინუსების თეორემის შესწავლა. მათემატიკური დებულების გამოყენების უნარის გამომუშავება პრაქტიკული ამოცანების ამოხსნისას.
      გაკვეთილის გავლის შედეგად:
1.      მოსწავლე ფლობს და იყენებს გეომეტრიულ ფიგურათა წარმოდგენისა და დებულებათა ფორმურილების ხერხებ
2.      მოსწავლე პოულობს ობიექტთა ზომებსა და ობიექტთა შორის მანძილს.
წინარე ცოდნა
1.ტრიგონომეტრიული თანაფარდობები მართკუთხა სამკუთხედში.
2. სინუსების თეორემა
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები:
სახელმძღვანელო, საზომი ხელსაწყოები კომპიუტერი, პროექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები– 2წთ
  A-ფაზა (გამოწვევა)  –15 წთ მასწავლებელი არიგებს კითხვარებს, რომელშიც არის საშინაო დავალების 2 სავარჯიშო და კითხვები გამეორებიდან რომელიც სჭირდებათ დღევანდელ გაკვეთილში.
 B-ფაზა (შინაარსის რეალიზება) 22–წუთი მასწავლებელი კომპიუტერის და პროექტორის საშუალებით ხსნის ახალ მასალას, რომელშიც აქვს მზა ფორმულები და თეორემები. ამყარებს კავშირს სინუსების და კოსინუსების თეორემებს შორის შემდეგ კი ვირტუალური ლაბორატორიის საშუალებით აჩვენა ორი პრაქტიკული ამოცანა– როგორ შეიძლება ხეზე აუსვლელად ხის გაზომვა და მდინარეზე ხიდის სიგრძის დადგენა.
C-ფაზა (გამთლიანება) 6–წთ
მასწავლებელი სვამს კითხვებს ახსნილი აძლევს დავალებას, აფასებს მოსწავლეებს წინასწარ გაცნობილი რუბრიკის საშუალებით





Thursday, August 4, 2011

პროექტი

პროექტი სახელწოდება:   სინუსებისა და კოსინუსების თეორემის პრაქტიკაში გამოყენება
პროექტის მთავარი იდეა: მიუწვდომელ პუნქტამდე მანძილის და საკმაოდ მაღალი ობიექთის სიმაღლის პოვნა პრაქტიკულად.
პროექტის თემა: კოსინუსების თეორემა
პროექტის მნიშვნელობა და აქტუალობა: მოსწავლეები იყენებენ გამზომ ხელსაწყოებს და სინუსების თეორემის გამოყენებით პოულობენ მიუწვდომელ პუნქტამდე მანძილს, საკმაოდ მაღალი ობიექტის სიმაღლე.
პროექტის მიზნები და მისაღწევი შედეგები : სინუსების და კოსინუსების თეორემების ცოდნის საშუალებით მათემატიკური დებულებების გამოყენების უნარის გამომუშავება პრაქტიკული ამოცანების ამოხსნისას
 პროექტის დასრულების შემდეგ მისაღწევი შედეგები :    მოსწავლეს უნდა ჰქონდეს ფიგურათა წარმოდგენისა და დებულებათა ფორმულირების ხერხების გამოყენების უნარი პრაქტიკაში.
  წინარე ცოდნა: 1. ტრიგონომეტრიული თანაფარდობები მართკუთხა სამკუთხედში
                              2.ფიგურათა მსგავსება
                              3.დამოკიდებულებები ფიგურის ელემენტების ზომებს შორის (დამოკიდებულება მართკუთხა სამკუთხედის გვერდებსა და კუთხეებს შორის, პითაგორას თეორემა, ტრიგონომეტრიული ცხრილების გამოყენება, კუთხედის გამოყენება).
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები: 1. სახელმძღვანელო საზომი ხელსაწყოები, კომპიუტერი, პროექტორი,ლეპტოპი, 
სამიზნე ჯგუფი: მე–10 კლასის მოსწავლეები
პირველი ქმედება : 1-1  შედეგების მისაღწევად განსახორციელებელი აქტივობები: მოსწავლეები შეიკრიბნენ სკოლის ეზოში გავაცანი პროექტის გეგმა, გავუნაწილე მათი დავალებები. კლასი დავყე სამ ჯგუფად.
1–2  საქმიანობის გაწერა დროში –5 დღე
1–3  საქმიანობის განმახორციელებელი მოსწავლეები: სალომე ფუტკარაძე, კახა ფუტკარაძე, უშანგი ფუტკარაძე, ირმა ფუტკარაძე.
1–4  საქმიანობის განხორციელებაზე პასუხისმგებელი მოსწავლეები: სალომე ფუტკარაძე, კახა ფუტკარაძე.
1–5 საქმიანობის შესაბამისი რესურსები: გამზომი ხელსაწყოები, ფოტო აპარატი, პროექტორი, კომპიუტერი, ლეპტოპი.
განხორციელება: პირველ ჯგუფს ევალება(ლიდერი სალომე ფუტკარაძე) ჯგუფის ერთად გავიდეს ბუნებაში და გადაუღოს სურათები მაღალ ხეებს, ხეზე აუსვლელად გაზომოს სხვადასხვა სიმაღლის ხე მან უნდა გამოიყენოს ერთ ამოცანაში სინუსებისა და კოსინუსების თეორემა, მეორესი კი ისარგებლოს ფიგურათა მსგავსებით. მათ კიდევ დაევალათ პროექტის თაობაზე ინტერნეტით ინფორმაციის მოძიება.
მეორე ქმედება :   2-1  შედეგების მისაღწევად განსახორციელებელი აქტივობები: მეორე ჯგუფის ლიდერს მინდია ფუტკარაძეს ევალება მდინარის სიგანის გაზომვა რომელიც საჭიროა ხიდის გასადებათ.
2–2 საქმიანობის გაწერა დროში –4 დღე
2–3 საქმიანობის განმახორციელებელი მოსწავლეები: მინდია ფუტკარაძე ელზა ლემსაძე, სოფიკო ფუტკარაძე, ნათია ფუტკარაძე, ლევანი ფუტკარაძე.
2–4 საქმიანობის განხორციელებაზე პასუხისმგებელი მოსწავლეები: მინდია ფუტკარაძე სოფიკო ფუტკარაძე.
2–5 საქმიანობის შესაბამისი რესურსები: გამზომი ხელსაწყოები, ფოტო აპარატი.
ჯგუფები ამთავრებენ თავიანთ სამუშაოებს, ბრუნდებიან. ჯგუფის ლიდერები აკეთებენ ზეპირ და ვიზუალურ პრეზენტაციას, ჯგუფები ამ პრპოექტის გარშემო ინახავენ დაგროვილ მასალას და აწყობენ გამოფენას.
    ასეთი სახის პროექტები ხელს შეუწყობს მოსწავლეებს უფრო კარგად დაეუფლონ ცოდნას მიაღწიონ იმ შედეგებს რაც ეროვნული სასწავლო გეგმით არის გათვალისწინებული.